Keçe İnadı, ‘keçe iğneleme/kuru keçeleme’ tekniği ile tamamen renkli yünden kişiye özel insan figürleri yaratarak  Türkiye’de yünden ‘kafa yapmak’ üzere ilk adımı atan bir markadır.

nilay emek - keçe inadı - keçe sanatçısı - keçe iğneleme sanatı - yün sanatı
Markanın esnaf zanaatkarı Nilay Emek, 85 doğumlu olup öğrenciliğini TED ve Hacettepe’de geçirmiş, mezuniyetinin ardından bir süre kendi mesleğini yaptıktan sonra da vazgeçip uzun yıllar dijital reklam ajansı ve e-ticaret firmasında sosyal medya, e-ticaret ve içerik yöneticiliği yapmıştır.

 

keçe inadı - nilay emek

2013 yılında yün figürler yaratmaya hobi olarak tesadüfen başlamış, hem sevip hem de yarattığı figürler sevilince işinden ayrılarak kendi işini kurmuştur.
İşinden ayrıldığı gün 3 aylık siparişleri dolunca mutluluğu uzaklarda aramayı bırakıp yün ve iğneyle hayatını sürdürmeye kendini adamıştır. Ürünlerini 3 sene boyunda evindeki atölyede hazırlamış, 23 Nisan 2016’da Ankara, Çankaya’da, Tunalı Hilmi caddesinde kendi atölyesini açmıştır.
İlk günden beri de özel sipariş üzerine ürettiği yün figürleri dünyanın her yerine gönderiyor.

Başka malzemelerle görmeye alışık olduğumuz el yapımı kişisel bebek/figürlerini, yalnızca doğal yün ile üreterek bu malzemelerle ve teknikle yapılan çalışmalara öncülük etmiş olmaktan da büyük mutluluk duyuyor.
Kısacası;
Keçe İnadı, Nilay Emek bu zamana kadar büyük bir keyifle 400’e yakın ‘kafa yaptı’.. Sizden gelen şahane dönüşlerden aldığı enerjiyle de severek, eğlenerek  ‘kafa yapmaya’ devam ediyor… :)

2014 ‘kafa’ yapım istatistiklerimizi burada görebilirsiniz.
edit: 2015’te yapılan kafalarla beraber 200’ü aşmış bulunuyoruz.
edit: 2016-2017 siparişleri ile toplam figür sayısında 400 sayısını da geçtik; mutluyuz, gururluyuz (:
edit: 2018’de hayatımıza bir minik adam girdi. Şimdi tüm çalışmalar ondan arta kalan vakitlerde ortaya çıkıyor :)

keçe inadı logo - yünperi

 

Logo kızı Yünperi‘nin maceralarını Instagram’da #yünperi hashtagi altında takip edebilirsiniz.

Arasıra selfie çekip paylaşımlarımda boy gösteriyor :)

 

İletişime geçmek veya sadece ‘merhaba’ demek isterseniz keceinadi@gmail.com’dan ulaşabilirsiniz.

 

 

Keçe İnadı Nilay Emek hakkında dergi, gazete, tv haberlerine göz atmak için tıklayın: http://keceinadi.com/category/mansetlerde-kece-inadi/