Yün Figürler Hakkında

Posted by on Jan 29, 2015 | One Comment
Yün Figürler Hakkında

Yün figürler;

Nedir, ne değildir ? 

– Figürlerin tamamı %100 yünden yapılmıştır. Üretimlerinde boya kullanılmadığından ve ithal 1.sınıf, en yumuşak yünden yapıldığı için ıslansa dahi renkleri akmaz.  Koku yapmaz.

Biblolar gibi düşerse kırılma, bozulma riski yoktur, yünden olduğu için hafif ve sağlamdır. Evinizin rafında dış etkenlerden korunarak saklandığı sürece, yıllar onu asla değiştirmez.

Kesinlikle oyuncak değildir.  Sanatsal bir obje özeniyle saklanmalıdır. Sürekli el teması düzgün iğnelenen formu bozabilir, tüylü bir görüntüye sebep olabilir.

Çocuklar için uygun mu? Küçük çocuğuma oyuncak olabilir mi? 

– Yün figürler, kesinlikle çocukların oynayacağı bir ürün değildir.

Yapıştırma, uhu, silikon kullanılmadan yün, iğne aracılığıyla sertleştirilir. El, kol, parmak vs. gibi tüm bileşenler iğne ile yapılmaktadır. Dolayısıyla parçalarının çekiştirilmesiyle deforme olabilir veya kopabilir. Koparsa sıkı iğnelenen bölgelere tekrar şekil vermek mümkün olmamaktadır.

Evcil hayvanlardan neden uzak tutmalıyım?

– Kedi ve köpek oyuncak sanıp dişleyebilir, ısırabilir, yalayabilir.. Örneğin kediler yünden bir topu yalamayı çok seviyor. Bu durumda geç kalırsanız, deforme olmuş, tiftiklenmiş bir ürünle karşı karşıya gelebilirsiniz. Mümkünse uzanamayacakları mesafelerde saklayınız.

Kirlenmesini nasıl engellerim?

– Yünden olduğu toz çekme ihtimali var tabii. Bu sebeple kalorifer yakını gibi toz çekmeye elverişli yerlerde tutmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Dilerseniz özel yapım cam fanus içinde de saklayabilirsiniz.

Güneş ışığına doğrudan maruz bırakmayın.

Zamanla bozulur mu?

– Yün figürlerin hepsi ömürlüktür, herhangi bir olumsuz faktöre (suya düşme, güneşte kalma, evcil hayvan tacizi, oyuncak sanıp oynama vb. gibi) maruz kalmadıkça renkleri değişmez, solmaz. Korunduğu taktirde hiç bir yeri bozulup deforme olmaz.

 

1 Comment

  1. Simge Dolunay
    18 August 2015

    Her şeyden önce ellerinize sağlık. Eşimle birlikte boydan olandan sipariş vermek istiyorum. Fiyat bilgisi alabilir miyim.